Adeptus FAQticus - vaše (nejen) modelářská KPZtka
Adeptus FAQticus – nejčastější otázky (a odpovědi) ze světa modelářství a Warhammeru u nás v Colours of Warriors
„A tohle lepidlo mám použít na všechno? A co je to ten wash? A proč mám na model stříkat barvu ještě před barvením?“ Možná zrovna tyhle otázky se vám honí hlavou právě teď! Je nám jasné, že hlad po vědomostech a ukojení zvědavosti je někdy nesnesitelný, protože už už se chcete vrhnout na své první miniatury. Rádi vám vyjdeme vstříc!
V našem obchodě denně mluvíme s nadšenými začátečníky i zvědavými pokročilými, a pořád dokola se vrací ta samá sada otázek. A to je dobrá zpráva! Znamená to, že se vás do světa Warhammeru a modelářství pouští čím dál víc – a my vás v tom chceme maximálně podpořit.
A tak jsme založili Adeptus FAQticus, inkvizici odpovědí na otázky, které se často opakují, a sepsali jsme je přehledně na jedno místo. Aby jste si nemuseli lámat hlavu, čím začít, co koupit, čím to slepit a proč všichni tak zbožně šeptají jméno „Nuln Oil“. Časté otázky (a jejich odpovědi) budeme aktualizovat dle potřeby a četnosti výskytu.
A pokud jste tu odpověď na svou otázku nenašli, dejte nám vědět! Rádi ji doplníme – ať tahle „svatá databáze znalostí“ slouží všem novým i zkušeným hobby nadšencům.
Proč navštívit obchod Colours of Warriors v Plzni?
Protože jsme víc než jen obchod – jsme hobby základna, kde to žije barvami, dobrými nápady našich zákazníků, příběhy hráčů a jejich výtvorů, a vůní čerstvě otevřených krabic s plastovými miniaturami!
U nás Colours of Warriors se můžete těšit na:
-
Obrovský výběr miniatur, barev a doplňků pro Warhammer, ale i obecně modelářství
-
Znalý personál, který poradí – ať už si nevíte rady s výběrem armády nebo jestli vybrat větší či menší wet paletu (větší, vždycky tu větší)
-
Možnost si všechno osahat, prohlédnout a popovídat si s dalšími nadšenci
-
Barvicí stoly, turnaje, workshopy a komunitní akce – protože sdílené hobby je dvojnásobná radost
A navíc, když přijdete osobně, možná odejdete nejen s barvami, ale i s inspirací, jak konečně nabarvit tu jednotku, co už rok čeká na stole.
Kde zjistím, co se v Colours of Warriors bude dít?
Nejlepší způsob, jak být v obraze:
-
Sledovat nás na sociálních sítích – hlavně Instagram a Facebook. Dáváme tam info o akcích, novinkách i fotky z dění v obchodě.
-
Sledovat náš web – ohlášené akce a workshopy dáváme i ve formě článků a bannerů přímo na hlavní stránku. I my máme občas plné zuby sociálních sítí.
A samozřejmě – zastavte se klidně jen tak. Rádi vás uvidíme, ať už si jdete pro Contrast barvu, nebo jen na kus řeči o tom, jaká armáda je lepší (je to ta, co se vám vizuálně líbí nejvíce = rule of cool je naše motto).
Co je to „wash“?
Wash je speciální řídká barva, která zvýrazní detaily miniatury. Funguje tak, že zateče do prohlubní a detailů modelu a zaschnutím vytvoří stíny – takže třeba brnění nebo vrásčitá kůže najednou vypadají dynamičtěji a živěji. Je to snadný trik, jak rychle zlepšit vzhled modelu i bez hodinového patlání štětcem. Navíc existují typicky dva způsoby washování - klasickým akrylovým washem a olejovým washem.
Akryl má tu výhodu, že schne rychle a je ředitelný vodou, nebo médiem. Po zaschnutí jej lze na nežádoucích místech bez problému přebarvit další vrstvou barvy, proto se často používá plošně. Pro nováčky je super.
Olej naopak schne pomalu a je třeba ho ředit White Spiritem. Nicméně ten má výhodu v tom, že jej je možné "smýt" právě zmíněným White spiritem (terpentýn). Často tak miniaturu můžete "zaneřádit" olejovým washem, ten krásně zateče do všech spár a detailů. Pak vatičkou namočenou ve White Spiritu jednoduše setřete wash z nežádoucích míst. Často se tak olejový wash na štětci jen přikládá k detailům, které chcete vystínovat a olej krásně obtáhne žádoucí linky. je to složitější proces, ale s výraznějším výsledkem.
Vše je krásně vidět na našem krátkém videu:
Co je to Nuln Oil?
Nuln Oil je nejoblíbenější akrylový wash od Citadelu – černý, univerzální a funguje skoro na všechno. Používá se hlavně na kovové části, zbraně, zbroje nebo detaily, kde chcete dosáhnout hlubokého stínu. Někdo mu říká „tekutý talent“ – protože i jednoduchý model s ním vypadá o třídu líp.
Jaký je rozdíl mezi Super Glue, Plastic Glue a Cementovým lepidlem?
-
Super Glue (kyanoakrylát): Lepí skoro všechno – plast, kov, prsty… Je to rychlé, silné lepidlo, ale nedoporučuje se na čistě plastové modely, protože nesvaří materiál. Skvělé na resin a kovové části.
-
Plastic Glue (např. Citadel Plastic Glue): Určené výhradně pro plastové modely. Funguje tak, že plast trochu „rozpustí“ a spojí ho dohromady – doslova ho „svaří“. Spoj je pak velmi pevný. Nehodí se ale na resin nebo kov.
-
Cementové lepidlo: Je to v podstatě totéž jako plastic glue, jen záleží na značce a konzistenci. Někdy bývá řídké (ideální na přesné spoje), jindy hustší (na větší části).
Co všechno potřebuju ke stavbě a barvení své první armády?
Pokud začínáte úplně od nuly, budeš potřebovat pár základních věcí:
-
Začněte Startovní krabicí (např. Warhammer 40k Introductory Set nebo Age of Sigmar Starter Set). Pokud jste ale odvážnější a už máte představu, jak se hra více či méně hraje, nebo máte už svou oblíbenou frakci - včele doporučujeme bedny Combat Patrol pro Warhammer 40k a Spearhead (dříve Vanguard) pro Age of Sigmar.
-
Kleštičky na vystřižení dílů z plastových rámečků. Kleštičky jsou různých druhů a značek. Pokud jste ale úplný začátečník, tak si v pohodě vystačíte třeba s kleštičkama od AK.
-
Lepidlo na plast od Citadel je evergreenem ve skládání miniatur Warhammer. Buď zvolte toto lepidlo na plast, nebo super glue - které funguje jako klasické vteřinové lepidlo.
-
Základní sadu barev + štětec je skvělou zkratkou pro pořízení základního barvířského arzenálu. Číslo jedna je pro nás set od Citadel, který obsahuje štětec, kleštičky a speciální špachtli na zarovnání "mouldline" (také vysvětlíme) u modelů. Navíc má verze se základními miniaturami, kde si potenciální zájemce může vyzkoušet, jaké to vůbec je barvit miniatury! Číslo dva je pak u nás set 14 základních barev od AK nabízející možnost si odstíny mezi sebou míchat. Bohužel bez štětce a kleští, ale v případě, že tyto nástroje už máte - je toto bezkonkurenční favorit!
-
Podložku nebo krabici, kde budete malovat a stavět, abyste šetřili stůl.
-
Primer - neboli základní podkladovou barvu na miniatury, na kterou pak krásně nasedají další vrstvy barvy.
K čemu slouží primer?
Primer (nebo taky „základovka“) je první vrstva barvy, kterou nanášíte na model ještě před samotným malováním. Jeho hlavní úkol?
-
Zajistit, že barva dobře drží – bez primeru se akrylová barva může loupat nebo špatně chytat
-
Zvýraznit detaily a sjednotit povrch – hlavně u modelů z různých materiálů (plast, resin, kov)
-
Upravit výsledný tón barvy – podle toho, jakou barvu primeru použiješ
Primer se většinou nanáší ve spreji nebo pistolí, ale existují i štětcové varianty. Je to takový nutný první krok, který zlepší celkový výsledek a ušetří vám spoustu nervů.
Je lepší bílý nebo černý primer?
To záleží, co a jak chcete malovat – ani jeden není "lepší", jen se hodí na jiné věci:
-
Černý primer – odpouští chyby a je skvělý na temné modely, zbroje, chaos, stínování. Černý vám ušetří práci - když někde něco zapomenete nabarvit, zůstane to v přirozeném stínu.
-
Bílý primer – naopak zvedne jas barev. Hodí se pro světlé modely, magii, zářivé látky, barvy jako žlutá, oranžová nebo světle modrá. Barvy přes něj krásně září, ale taky víc „odhalí“ chyby a nerovnosti. Navíc otevírá práci s transparentními barvami
Proč je někdy lepší šedý nebo béžový primer?
Šedý primer je takový zlatý střed mezi černou a bílou – ideální, když chcete univerzální základ, který nepřebíjí barvu ani jedním směrem. Neutrální podklad, který dobře sedne skoro ke všemu. Skvělé třeba pro realistické modely, terény nebo armády s tlumenějšími barvami.
Béžový nebo krémový primer se často používá jako podklad pro Contrast barvy. Má za úkol napodobit přirozený „světelný“ tón a umožnit barvám, aby hezky prosvítaly a vytvářely stíny i světla najednou.
Zkrátka – čím víc modelaříte, tím víc zjistíte, že barva primeru ovlivňuje náladu a atmosféru celého modelu. A někdy je šedá prostě nejlepší volba, protože neřešíte kompromis mezi černou a bílou.
Co to jsou Contrast barvy od Citadel a v čem jsou jiné od běžných?
Contrast barvy jsou speciální typ akrylových barev od Citadel, které byly navržené tak, aby kombinovaly tři kroky v jednom: základní barvu, stínování a zvýraznění detailů. Jinými slovy – barva zateče do prohlubní (wash), přilne na povrch (base) a nechá vystouplé části světlejší (highlight).
Když je nanesete na světlý podklad (např. Wraithbone nebo béžový primer), dokážou s jedním tahem štětce vytvořit efekt, který bys jinak dělal ve třech krocích.
V čem jsou jiné?
-
Jsou řidší než klasické barvy, ale mají silnější pigment
-
Chovají se trochu jako inkoust nebo wash, ale mají víc sytosti
-
Ideální pro rychlé barvení armád – třeba když chcete mít hotovo dřív, než děti usnou
Jsou perfektní pro začátečníky, ale i zkušení malíři je používají pro efektní vrstvení nebo tónování.
Musím umět malovat, když chci hrát Warhammer?
Vůbec ne! Hraní a malování jsou dvě různé části hobby. Můžete si nejdřív jen stavět a hrát s nemalovanými modely. Ale pozor – většina hráčů vám pak asi řekne, že i když se na začátku barvení báli, nakonec je to začalo bavit stejně jako hraní. Navíc první pokusy nikdo neposuzuje – každý někde začínal. Sami pak uvidíte, jak vás to třeba chytne! Udělejte si na to v klidu čas, nikdo na vás netlačí.
Je rozdíl mezi Warhammerem 40k a Age of Sigmar?
Ano! Warhammer 40k se odehrává ve sci-fi budoucnosti plné bitev mezi vesmírnými mariňáky, démony a Xenos (mimozemskými rasami). Age of Sigmar je fantasy svět s draky, kouzelníky, elfy a božskými válečníky.
Oba systémy jsou strategické, figurkové a skvělé – záleží jen na tom, jestli vás víc baví sci-fi nebo fantasy atmosféra. Obtížností pravidel se dnes už tolik neliší. Takže je to primárně o tom, co vás více osloví.
Jak pečovat o štětce? - zjednodušeně
-
Vždycky je po barvení dobře vymyjte vodou (nebo čističem)
-
Nenechávejte je stát štětinami dolů ve sklenici
-
Nezapomeňte je čas od času upravit do špičky formujícím gelem
-
A hlavně – nepoužívejte je na lepidlo! To je jistá smrt každého štětce
Delší verzi si můžete přečíst v našem článku o tom, jak se řádně starat o své štětce.
Jaký je rozdíl mezi Citadel, Vallejo a Scale75 barvami?
Všechny tři značky jsou barvy na bázi akrylu, ale trochu se liší:
-
Citadel – skvělé pro začátečníky, mají systém základních, vrstvicích a wash barev, dobrá dostupnost. Spíše kratší výdrž po otevření.
-
Vallejo – velmi kvalitní akrylovky, často používané profesionály i v modelářství. Mají kapátko, takže se dobře dávkují.
-
Scale75 – barvy s krásnou pigmentací, trochu „profesionálnější“ úroveň. Někdy tekutější, ale výsledek je parádní. Mají úžasnou řadu metalických barev Metal n' Alchemy.
- AK Interactive - Podobně jako Vallejo i Scale, mají kapátko, ze kterého se komfortně nanáší barva na paletu. Pyšní se skvělou pigmentací a kryvostí. Vřele doporučujeme jak začátečníkům, tak zkušeným. Sami velmi často používáme.
Co je to white spirit?
White spirit (česky často terpentýn) je čirá kapalina, která se používá hlavně jako ředidlo nebo čistič při práci s olejovými barvami nebo smaltovými barvami (např. některé barvy od Humbrolu nebo olejové washe).
Hodí se třeba na:
-
ředění olejových barev, aby lépe tekly a daly se jemně nanášet
-
čištění štětců po práci s olejovkami (na akrylovky se ale nehodí!)
-
efekty weatheringu, jako jsou olejové stíny, šmouhy a „špinění“ modelu
Pozor! White spirit není voda – je hořlavý a má silný zápach, takže je dobré s ním pracovat v dobře větrané místnosti. Není vhodný pro děti a není potřeba, pokud pracujete jen s akrylovými barvami typu Citadel, Vallejo nebo Army Painter.
Co je to mouldline u miniatur?
Mouldline (nebo taky „dělící čára formy“) je ten tenký vyvýšený proužek plastu, který se občas táhne po povrchu miniatury – většinou tam, kde se při výrobě spojily dvě poloviny formy.
Je to taková „jizva“ z výroby, která může rušit celkový vzhled, hlavně po nabarvení. Ale nebojte – odstranění je snadné:
-
Stačí ji opatrně seškrábnout nožíkem nebo speciálním nástrojem zvaným mouldline remover
-
Někdy pomůže i jemný brusný papír nebo pilník
Je to malý detail, ale když ho odstraníte, model bude vypadat o dost lépe.
Co je to wet paleta?
Wet paleta (mokrá paleta) je chytrá pomůcka na barvení, která udrží vaše akrylové barvy déle vlhké a připravené k použití.
Funguje jednoduše:
-
Ve spodní části je vlhká houbička nebo papírový ubrousek
-
Na ní je membránový (pečicí) papír, na který si dáváš barvy
-
Díky vlhkosti barvy nevysychají tak rychle a lépe se s nimi míchá a pracuje
Perfektní pro delší barvicí seance nebo míchání vlastních odstínů. A můžete si ji snadno vyrobit i doma z krabičky od svačiny!
K čemu slouží akrylové médium?
Akrylové médium je čirá tekutina, která se míchá s akrylovými barvami (Citadel, Vallejo, Army Painter…) a upravuje jejich vlastnosti – bez toho, aby barvu zředila jako voda.
Pomáhá třeba:
-
Zjemnit (naředit) barvu, aby šla nanášet v tenčích vrstvách
-
Zachovat pigment, takže barva neztratí krytí jako při ředění vodou
-
Zpomalit schnutí, což se hodí při blendění nebo míchání
Jednoduše řečeno – poskytuje větší kontrolu nad barvou.
Jaký je rozdíl mezi Lahmian Medium a Contrast Medium od Citadel?
Obě tyhle tekutiny od Citadelu jsou akrylová média, ale používají se trochu jinak:
-
Lahmian Medium je univerzální ředidlo pro klasické Citadel barvy. Když ho přidáš k běžné barvě (Base, Layer…), zjemní ji, zpomalí schnutí a sníží krytí, aniž byste barvu „rozbředli“ vodou. Skvělé pro glazování nebo plynulé přechody.
-
Contrast Medium je speciálně vyvinuté pro Contrast barvy. Když ho smícháte s Contrast barvou, vytvoříte si vlastní „glaze“ nebo „light contrast“ efekt – barva bude průhlednější a bude víc zdůrazňovat základní podklad.
Obě média vám pomůžou posunout barvení na další úroveň – a přitom nejsou vůbec složitá na použití.
Co je to Speedpaint miniatur?
Speedpaint je styl barvení miniatur, který klade důraz na rychlost a efektivitu – tedy dostat armádu na stůl rychle, ale přitom s vizuálně působivým výsledkem.
V užším smyslu je Speedpaint i název konkrétní řady barev od firmy Army Painter, které fungují podobně jako Contrast barvy od Citadel: nanesete jednu vrstvu barvy na světlý podklad a barva zároveň zvýrazní stíny, barví povrch a nechá světla prosvítat. Žádné složité vrstvení nebo drybrushování – prostě natřete, nechte zaschnout a hrajete.
Perfektní pro:
-
Začátečníky, kteří se nechtějí hned topit v desítkách vrstev
-
Hráče, co potřebují nabarvit armádu „do víkendu“
-
Malíře, kteří chtějí jednoduchý, ale efektní výsledek
Co je to SlapChop?
SlapChop je barvicí technika (a zároveň trochu internetový mem), která kombinuje:
-
Černý základ (primer)
-
Suchý drybrushing světlými odstíny – většinou šedou a bílou (tzv. zenithal highlight)
-
Rychlé nanesení Contrast nebo Speedpaint barev
Výsledek? Máte model s přirozenými stíny, světly a barevnou hloubkou prakticky bez námahy. Kontrastní barvy krásně reagují na podklad, takže tmavé části zůstanou stínované a vyvýšené plochy září.
SlapChop je takový další turbo boost pro efektivní barvení, který si zamilovali hráči i tvůrci obsahu – a skvěle se hodí pro fantasy, sci-fi i tabletop RPG figurky. Pořád se však jedná o relevantní cestu, jak nabarvit miniatury!
V čem je airbrush lepší než barvení štětcem?
Airbrush (tedy stříkací pistole) není nutnost, ale když ji ovládnete, otevřete si úplně nový level barvení. Tady je přehled, v čem má navrch:
Rychlost – základní vrstvy, velké plochy a i celé armády zvládnete za zlomek času oproti štětci
Hladké přechody – plynulé stínování nebo zenithal highlight bez stop po štětci
Skvělé na vozidla a velké modely – tanky, monstra, budovy. Airbrush vám ušetří spoustu času
Menší spotřeba barvy (při správném použití) a přesnější řízení krytí
Ale pozor – má to i své mínusy:
Vyšší vstupní náklady & NUTNOST pravidelné a pečlivé údržby (airbrush, kompresor, čističe…)
Potřeba dobře větrat nebo používat masku
Není ideální na malé detaily – tam stejně vezmete štětec do ruky
Airbrush je skvělý pomocník, ne náhrada štětce. Ideální je kombinace obojího – pistole na základ, štětec na detaily. A pokud tě barvení začne bavit víc, airbrush je přirozený další krok.
Jak sundám barvu z nabarvené miniatury?
Nebojte – špatně nabarvená nebo nepovedená miniatura rozhodně není konec světa! Pokud jste nespokojení s barvením nebo chcete dát modelu druhou šanci, barvu můžete bezpečně odstranit a začít znovu. Jak na to?
Pozor! Budete pracovat s nebezpečnými látkami, tak prosíme dbejte na odpovídající ochranu a bezpečnost
1. Použijte odstraňovač barvy
Tady je pár osvědčených metod:
-
Isopropylalkohol (IPA) – 99 %
Funguje skvěle hlavně na akrylové barvy. Necháte miniaturu namočenou několik hodin (nebo přes noc) a pak opatrně kartáčkem (ideálně starým zubním) setřete barvu. Funguje na plast, resin i kov, avšak rozhodně používejte rukavice a větrejte! Stále pracujete s nebezpečnou látkou -
Lihový čistič na brzdy (brake cleaner)
Taky účinný, ale agresivnější – používej jen na kovové modely nebo s opatrností. V žádném případě na resin nebo jemné detaily – může je poškodit. -
Green Stuff World Paint Remover nebo Paint Stripper od AK
Speciální hobby produkty určené přímo na odstraňování barev z miniatur. Bezpečné pro plast, bez zápachu, fungují výborně. Doporučeno, pokud nechcete experimentovat s chemií výše zmíněnou chemií.